Rýma patří k nejčastějším zdravotním problémům

Rýma je zánět nosní sliznice vyznačující se alespoň dvěma z uvedených příznaků: výtok z nosu, ucpaný nos a kýchání nebo svědění v nose. Jedná se většinou o zánět způsobený viry nebo alergeny jako jsou např. pyly, srst, prach, roztoči. Kromě již popsaných příznaků jsou dosti časté též bolesti hlavy a v obličeji, zvláště v místech vedlejších nosních dutin, tj. pod očima a na čele nad kořenem nosu, dále se může připojit i zvýšená teplota, zaléhání a bolest v uších, někdy i bolesti v krku.

Rýma může mít průběh akutní, kdy se výše popsané příznaky projeví během několika hodin, nebo chronický, kdy se příznaky projevují dlouhodobě a zhoršují tak pocit životní pohody.

Druhy rýmy a jejich rozdělení

Rýmu lze rozdělit podle příčiny jejího vzniku na několik druhů:

  • rýma infekční
  • rýma alergická
  • rýma vasomotorická
  • rýma chronická

Akutní infekční rýma

Je nejčastěji způsobena viry. Projevuje se nejprve tzv. suchou fází, kdy dochází k únavě, bolestem hlavy, pocitům horka nebo chladu a především pocitu sucha v nose. Přidružuje se též pálení a svědění v nose spojené s kýcháním. Během několika hodin pak nastupuje fáze spojená s vodnatou sekrecí z nosu, slzením a ucpáním nosu. Dále nastupuje fáze hlenovité sekrece, kdy se příznaky zmírňují.

Pokud na virovou infekci „nasedne“ infekce bakteriální, mění se nosní sekret na hnisavý, který může znamenat další nepříjemné komplikace. Jedná se především o zánět středního ucha projevující se bolestmi v postiženém uchu a - pokud dojde k prasknutí (perforaci) ušního bubínku - i hnisavým výtokem z ucha. Zánět středního ucha postihuje především malé děti a kojence, protože neumějí smrkat a tím odstranit hlen z dýchacích cest. Další komplikací pak může být zánět vedlejších dutin (čelních a obličejových), projevující se bolestí pod očima nebo v oblasti čela nad kořenem nosu, zvýšenou teplotou až horečkou.

Alergická rýma

Je způsobena alergeny v prostředí, jako jsou pyly, prach, zvířecí srst, roztoči. Příčinou tohoto druhu rýmy je nepřiměřená reakce imunitního systému na daný alergen. Alergická rýma se podle délky trvání dále dělí na sezónní alergickou rýmu, která trvá především v době pylové sezóny a projevuje se vodnatou sekrecí z nosu, kýcháním a svěděním nosu, často je též spojena se zánětem spojivek. Celoročně trvající alergická rýma je způsobena domácími roztoči, plísněmi a nebo prachem. Příznaky jsou stejné jako u sezónní alergické rýmy, vyskytují se však celoročně.
Rýma chronická a vazomotorická
Jedná se o neinfekční a nealergická onemocnění nosní sliznice způsobená jinými než výše popsanými vlivy. Příčin těchto druhů rýmy je mnoho, například reakce na léky, stres, příčiny mechanické nebo chemické. Příznaky jsou stejné jako u rýmy alergické, tj. kýchání, svědění v nose, vodnatá sekrece, překrvení nosní sliznice a poruchy čichu.

Jaké je prevence rýmy?

Pro prevenci rýmy je nejlepším prostředkem celkové posílení organismu. Nejdůležitějšími faktory pro posílení imunity jsou především úprava životního stylu, příjem dostatečného množství vitaminů, omezení či odstranění stresových situací, zvýšení pohybové aktivity, otužování a dostatek spánku.

Léčba rýmy

Léčba infekční rýmy

U infekční virové rýmy, kde bohužel zatím nejsme schopni odstranit příčinu - původce infekce, virus - používáme nejčastěji léky k potlačení nepříjemných průvodních příznaků. Jedná se o nosní kapky, spreje, roztoky a v případě léku Sinupret také o tabletovou formu. Kapky a spreje pro místní aplikaci obsahují většinou látky uvolňující ucpaný nos tzv. dokongestatnty.
V souvislosti s těmito lokálními léky je třeba upozornit především na omezenou dobu používání přípravku - u dospělých maximálně týden, u dětí 3 dny. Pokud se nosní sprej nebo kapky s obsahem dekongestních léčiv používají příliš často a příliš dlouho, dojde k „únavě“ systému kontrolujícího prokrvení sliznice. Pacient se pak už nemůže bez těchto léků obejít, jinak dojde k opětovnému ucpání nosu.
Zánět vedlejších nosních dutin je komplikací rýmy a léčíme ho šetrným smrkáním či výplachem nosu, úlevu přináší také rostlinný lék Sinupret  a to též u malých dětí od 2 let věku, které ještě neumí pořádně smrkat.

Alternativní možnosti léčby

Další možností nebo doplňkovou léčbou mohou být spreje s obsahem mořské vody. S úspěchem lze v léčbě infekční rýmy použít léky homeopatické. Zde se používají především polykomponentní (vícesložkové) přípravky.
V případě, že dojde ke komplikacím způsobeným bakteriemi, např. zánět vedlejších dutin (sinusitida) nebo zánět středního ucha (otitis media), je potřeba navštívit lékaře.

Léčba alergické rýmy

Alergická rýma se léčí především na základě odborného vyšetření na alergologii, jehož podstatou je zjištění alergenu způsobujícího výše zmíněné potíže.

Léčba rýmy způsobené mechanickými podněty a vasomotorická rýma

Vasomotorická rýma se řeší většinou úpravou vlhkosti a teploty prostředí, v němž postižený žije a pracuje. Rýma způsobená mechanickými podněty např. zbytněním nosní přepážky či nosní sliznice se léčí především chirurgicky.

Kde koupit Bronchipret® ?

Žádejte ve své lékárně nebo kupte online

Koupit on-line
Bronchipret

Zjistěte více
o dalších produktech

www.schwabe.cz
schwabe

Čtěte pečlivě příbalové informace.  Bronchipret tymián a břečťan sirup a Sinupret forte obalené tablety jsou léky k vnitřnímu užití. Lavekan 80 mg měkké tobolky je léčivý přípravek s obsahem levandulové silice k vnitřnímu užití. Tebokan 120 mg potahované tablety je lék s obsahem extraktu EGb 761® z listů jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba) k vnitřnímu užití. Kaloba 20 mg / 7,5 ml sirup je lék s obsahem výtažku EPs 7630® z Pelargonium sidoides k vnitřnímu užití. Canephron obalené tablety je lék k vnitřnímu užití, použití tohoto tradičního rostlinného léčivého přípravku je založeno výlučně na zkušenosti z dlouhodobého použití.